Strona Główna » Jezioro Dąbie
Polski English Deutsch
Szukaj: » Zewnętrzna Wyszukiwarka Google

Jezioro Dąbie

Jezioro Dąbie - Województwo Zachodniopomorskie

Jezioro Dąbie (błędna, a powszechna nazwa - Jezioro Dąbskie) to jezioro deltowe pochodzenia polodowcowego, w całości położone w granicach administracyjnych Szczecina. Stanowi dawną zatokę Zalewu Szczecińskiego, która została odcięta deltą Iny.
W południowej części zasilane jest wodami Regalicy (Odry Wschodniej), Duńczycy Zachodniej i Wschodniej oraz Płoni, w zachodniej – Świętej a w północnej połączone przesmykami Iński Nurt, Czapina i Babina z Odrą Zachodnią i Domiążą. Z powierzchnią 56 km² jest czwartym co do wielkości jeziorem w Polsce i jednocześnie największym w województwie zachodniopomorskim.
Przeciętna głębokość wynosi 3,0–3,5 m, głębokość maksymalna na obszarze toru wodnego sięga 8 m, co sprawia, że Dąbie jest jedynym jeziorem w Polsce dostępnym dla statków pełnomorskich. Maksymalna długość jeziora wynosi 15 km, a maksymalna szerokość – 7,5 km.
Jezioro Dąbie można wyraźnie podzielić na dwie części – północne jezioro Dąbie Wielkie i południowe jezioro Dąbie Małe. Jezioro ma dobrze rozwiniętą linię brzegową. Nad jego brzegami znajduje się wiele przystani żeglarskich i marin.
Nad jeziorem położone jest szczecińska dzielnica Dąbie oraz wsie powiatu goleniowskiego: Czarna Łąka i Lubczyna.
Przeciętna głębokość wynosi 3,0 - 3,5 m, głębokość maksymalna sięga nawet do 8 m (na obszarze toru wodnego). Maksymalna długość jeziora wynosi 15 km, a maksymalna szerokość - 7,5 km

wwwl.wikipedia.org

Polecane:
www.szczecin.pl

Linki

» Łodzie Motorowe
» Jachty Motorowe
» Skutery Wodne

Newsletter


Sonda

Największą zaletą łodzi pneumatycznych jest:

Waga
Cena
Możliwość składania
Wygląd
Właściwości nautyczne
BezpieczeństwoTop 5

» RIBy