Strona Główna
Polski English Deutsch
Szukaj: » Zewnętrzna Wyszukiwarka Google

Aktualności

30-06-2009

Pontony wędkarskie

Pontony wędkarskie

Pontony wędkarskie
Dostajemy sporo pytań odnośnie pontonów wędkarskich. Najczęściej pytacie jaki ponton wybrać i na co zwrócić uwagą przy jego zakupie. Postanowiliśmy więc udzielić wam kilku wskazówek w tej kwestii.

Tak naprawdę każdy ponton można nazwać  'wędkarskim', bo przecież z każdego można łowić ryby… Podstawą zakupu pontonu wędkarskiego jest to ile chcemy na niego wydać, dopiero później możemy się zastanawiać co kupić. Tutaj niestety rządzi prosta zasada: im droższy tym lepszy.
Po przeliczeniu środków jakie posiadamy, trzeba zastanowić się nad wielkością pontonu. Im większy akwen na którym pływamy,  tym większą jednostkę powinniśmy zakupić. Należy też zwrócić uwagę na ilość osób które będą na jednostce pływały. Przed zakupem powinniśmy wsiąść do takiego pontonu i zobaczyć ile jest miejsca. Nie jest to problem, pod warunkiem, że kupujemy w sklepie, inaczej niejednokrotnie zdarza się, że jesteśmy rozczarowani wielkością naszych łodzi.
Należy także zwrócić uwagę na materiał z którego wykonany jest nasz ponton. Najlżejsze i najtańsze są pontony ceratowe, zwane też 'supermarketowcami'.  Zwróćcie uwagę, że na większości z nich jest napisane małymi literami "do pływania na głębokość max 40cm".
Powstaje problem wagi. Każdy chce jak najlżejszy ponton, a prawda jest taka, że im ponton cięższy tym mocniejszy, czyli lepszy.
Jeśli chodzi o kwestię podłogi do wędkowania, zdecydowanie im sztywniejsza tym lepsza, zwłaszcza gdy ktoś lubi łowić na stojąco. Na wiotkiej podłodze dłuższe stanie bywa bardzo meczące. Tu najlepszym rozwiązaniem jest aluminium, trochę gorszym sklejka i na końcu mata pneumatyczna, nie wspominając o braku jakiegokolwiek wzmocnienia. Większość podłóg w pontonach lepszej klasy ma dmuchany kil, to również bardzo ważny element pontonu, który wpływa na lepszą stabilność i prowadzenie jednostki.
Przy zakupie każdego pontonu należy zwrócić uwagę na liczbę komór, ponieważ ich ilość w dużym stopniu wpływa na nasze bezpieczeństwo. jednostka powinna posiadać minimum 3 komory, by być godną uwagi. Jeśli chcemy poruszać się z silnikiem zaburtowym, trzeba zwrócić uwagę czy łódź ma możliwość podłączenia silnika i do jakiej mocy może to być silnik. Nie polecam montowania większego silnika niż przewidział producent. Zobacz również z czego jest wykonana pawęż (deska na której wieszamy silnik). Najlepszym rozwiązaniem jest oblaminowana sklejka, daje ona największą odporność, zarówno przed uszkodzeniem jak i przed wodą. Sprawdź czy producent przewidział korek spustowy wody w pawęży, ułatwi on na pewno opróżnianie pontonu z wody. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na takie drobne elementy jak wzmocnienia punktów najmocniej narażonych na uszkodzenia, czyli kila (środka pontonu od spodu) i listwy odbojowej. Im większe i grubsze tym lepiej (producenci tacy jak Honda, Yamaha dokładają wzmacniając pasy gumy na tylnej części balonów). Ławki do siedzenia ich ilość, wykonanie i mocowanie. Dookoła pontonu powinna też znajdować się linka do trzymania oraz uchwyty do przenoszenia.

Akcesoria które powinieneś dostać przy zakupie pontonu to:
Pompka (im większa tym lepsza).
Pokrowiec na ponton - tu też zwróć uwagę na wykonanie
Pagaje - tu należy zwrócić uwagę na wykonanie przegubów do wiosłowania, przy gorszych produkcjach często się łamią.
Ciśnieniomierz -  dają go niektórzy producenci, ale generalnie mało kto go używa.
Zestaw naprawczy -  bardzo ważny element, sprawdź czy jest i co zawiera taki zestaw i czy możesz go dokupić w razie jak skończy się ten który dostałeś przy zakupie.
Cuma


Nie zapomnij o gwarancji. Dowiedz się jaki jest okres jej ważności, sprawdź gdzie można ją realizować, żeby się nie okazało, że musisz się udać z pontonem do chin. Generalnie polecam sprawdzić jaka jest dostępność akcesoriów do twojego pontonu. Normalne jest, że gdzieś coś zgubimy, coś uszkodzimy, czy potrzebujemy kupić po prostu łatkę, a nie możemy tego później nigdzie dostać. Z tego miejsca polecam znane, pewne marki, które zapewnią wam części oraz serwis. Sprawdzone firmy produkujące pontony, dostępne w naszym kraju to: Honda, Yamaha, Zodiak.

Zapraszamy do katalogów pontonów.

Stopy wody pod kilem!

Komentarze


~pol
2010-06-10 10:19:27

pokasDodaj komentarz

Podpis:
W celu weryfikacji antyspamowej wprowadź wartość wyrażenia : 3-1=

Linki

» Łodzie Motorowe
» Jachty Motorowe
» Skutery Wodne

Newsletter


Sonda

Największą zaletą łodzi pneumatycznych jest:

Waga
Cena
Możliwość składania
Wygląd
Właściwości nautyczne
BezpieczeństwoTop 5

» RIBy