Strona Główna » Zalew Chańcza
Polski English Deutsch
Szukaj: » Zewnętrzna Wyszukiwarka Google

Zalew Chańcza

 

Zalew Chańcza - Województwo Świętokrzyskie


Zalew Chańcza – zbiornik retencyjny na rzece Czarnej Staszowskiej, zlokalizowany w pobliżu miejscowości Chańcza w południowo-wschodniej części województwa świętokrzyskiego. Południowa część zbiornika leży w powiecie staszowskim (14 km od Staszowa), północna w powiecie kieleckim.
Zalew Chańcza położony jest na wysokości 216,8 m n.p.m. Obszar zalewu obejmuje tereny otuliny Cisowsko-Orłowińskiego Parku Krajobrazowego i Chmielnicko-Szydłowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Teren wokół zalewu jest lekko pofałdowany.
Zalew powstawał przez 10 lat, od 1974 do 1984 roku. Powierzchnia lustra wody to 340 ha. Maksymalna pojemność zbiornika wynosi 40mln m3 wody. Głębokość (poza okresami suszy i powodzi) waha się od 11m w pobliżu tamy do poniżej 3m w północnych krańcach.
Poziom czystości wody w zalewie utrzymuje się w II klasie czystości, z okresowym spadkiem do III klasy. Wody rzeki Czarnej powyżej zalewu są czyste (I, II klasa) jednak wpadająca do zalewu od północnego wschodu Łagowica wnosi do niego wody pozaklasowe, obniżając jakość wody.

www.wikipedia.org


Polecane:

http://zalewchancza.pl

 

Linki

» Łodzie Motorowe
» Jachty Motorowe
» Skutery Wodne

Newsletter


Sonda

Największą zaletą łodzi pneumatycznych jest:

Waga
Cena
Możliwość składania
Wygląd
Właściwości nautyczne
BezpieczeństwoTop 5

» RIBy