Strona Główna » Zalew Szczeciński
Polski English Deutsch
Szukaj: » Zewnętrzna Wyszukiwarka Google

Zalew Szczeciński

Zalew Szczeciński - Województwo Zachodniopomorskie

Zalew Szczeciński (niem. Stettiner Haff także Oderhaff oraz Pommersches Haff) – część systemu wodnego estuarium Odry; zalew u ujścia Odry, Wkry i Piany nad Morzem Bałtyckim. Przez akwen przebiega granica polsko-niemiecka.
Zalew oddzielony jest od Zatoki Pomorskiej wyspami Uznam i Wolin. Połączony z morzem cieśninami: Peenestrom na zachodzie, Świną między Uznamem a Wolinem i Dziwną na wschodzie. Umowną południową granicą zalewu jest wyspa Chełminek, utworzona po wybagrowaniu mielizny u ujścia Odry.
Powierzchnia z cieśninami to 911,8 km², z czego 50,1% (457,3 km²) leży na terytorium Polski, bez cieśnin - 687 km². Zalew Szczeciński jest największym zbiornikiem wodnym Polski. Maksymalna głębokość wynosi 10 m na torze wodnym Szczecin-Świnoujście, średnia 3,8 m. Średnia temperatura Zalewu w okresie letnim (sierpień) wynosi ok. 20°C a zimą (luty) ok. 1°C. W okresie od czerwca do ostatnich dni sierpnia na wodach Zalewu odnotowuje się przewagę wiatrów z kierunków N, NW, NE o sile nie przekraczającej 4-5°B. Zalew jest dobrym terenem uprawiania różnego rodzaju sportów wodnych, przede wszystkim żeglarstwa oraz rybołówstwa.
W Zalewie Szczecińskim wyróżnia się Mały Zalew na zachodzie i Wielki Zalew na wschodzie oraz podrzędne zatoki i zalewy o charakterze jezior. Największe: Zalew Kamieński w dolnym odcinku Dziwny, Zatoka Skoszewska u wejścia do Dziwny, Roztoka Odrzańska w ujściu Odry, Jezioro Nowowarpieńskie wcięte w brzegi południowe oraz Jezioro Wicko Wielkie wcięte w brzeg wyspy Wolin u wejścia do starej Świny. Do Małego Zalewu (w Niemczech) uchodzą rzeki Wkra (Uecker) i Zarow, do Wielkiego Zalewu - Odra z Gowienicą.

www.wikipedia.org

Polecane:

www.zalew-szczecinski.pl

Linki

» Łodzie Motorowe
» Jachty Motorowe
» Skutery Wodne

Newsletter


Sonda

Największą zaletą łodzi pneumatycznych jest:

Waga
Cena
Możliwość składania
Wygląd
Właściwości nautyczne
BezpieczeństwoTop 5

» RIBy